Rakennusala on Suomessa yksi tuottavimmista yrittäjyyspoluista. Tilastokeskuksen mukaan rakennusalan yrittäjien mediaaniansio on 5 200 €/kk, ja kokeneet urakointiyrittäjät ylittävät selvästi 100 000 €/v. Sisäänpääsy vaatii kuitenkin pätevyydet, vakuutukset ja 25 000–50 000 €:n alkupääoman. Tämä opas käy läpi perustamisen 6 vaiheessa, pakolliset luvat (S1/S2/S3, RALA), vakuutukset ja ensimmäisten asiakkaiden hankinnan.
6 vaihetta rakennusyrityksen perustamiseen
Rakennusyrityksen perustaminen jakautuu kuuteen selkeään vaiheeseen. Kokonaiskesto on tyypillisesti 2–4 kuukautta yritysmuodon valinnasta ensimmäiseen laskutettavaan asiakkaaseen.
| Vaihe | Aika | Kustannus | Huomiot |
|---|---|---|---|
| 1. Yritysmuodon valinta | 1 pv | 0 € | Toiminimi vs. Oy |
| 2. Y-tunnuksen rekisteröinti (PRH) | 1–3 pv | 75–380 € | Toiminimi 75 €, Oy 380 € |
| 3. Pakolliset luvat (S1/S2/S3, vesi-/viemärityö) | 2–8 vk | 350–1 800 € | Tukes / kunta |
| 4. Vakuutukset (vastuu, työtapaturma, YEL) | 1 pv | 2 000–5 000 €/v | Pakolliset |
| 5. Kalusto ja työkalut | 1–2 vk | 5 000–35 000 € | Pakettiauto, perustyökalut |
| 6. Ensimmäinen asiakas | 2–8 vk | 0 € | Verkostot, RALA, some |
Luvat ja sertifikaatit rakennusalalla
Rakennusalan luvat määräytyvät erikoisalan mukaan. Karkea luokittelu:
Sähköasennukset: Tukesin pätevyydet
- S1-pätevyys: Kaikki sähkötyöt, ml. yli 1 000 V järjestelmät. Vaaditaan AMK + 6 v työkokemus + tentti.
- S2-pätevyys: Sähkötyöt enintään 1 000 V vaihtojännite ja 1 500 V tasajännite. AMK tai amm. + 4 v + tentti.
- S3-pätevyys: Rajoitettu, esim. valaisimet, lämmittimet. Amm. tutkinto + 2 v + tentti.
LVI-asennukset: kunnallinen hyväksyntä
- Vesi- ja viemärityön asiantuntija: Hyväksyntä haettava jokaisesta kunnasta, jossa työskentelee. Vaatii LVI-amm. tutkinnon + työkokemusta + kunnan rakennusvalvonnan tentin.
- Kaasuasennukset: Tukesin myöntämä erikoispätevyys.
Yleinen rakennustyö
- Vastaava työnjohtaja (MRL 122 §): Kunnan rakennusvalvonta hyväksyy kohteittain. Rakennusmestari AMK + 2 v työkokemusta riittää tavanomaisiin kohteisiin.
- Asbestityöt: Aluehallintoviraston (AVI) lupa pakollinen, koulutus 4–6 vk + sertifiointi.
- Tulityöt: Tulityökortti SPEK:ltä, voimassa 5 v, hinta noin 95 €.
Vakuutukset rakennusyrityksessä
Rakennusala on yksi vakuutusvaltaisimpia toimialoja Suomessa. Vahingot voivat olla satoja tuhansia euroja (vesivahinko, paloturvallisuus, putoaminen). Pakolliset ja erittäin suositeltavat vakuutukset:
- Yrittäjän eläkevakuutus YEL: Pakollinen kun yrittäjätyötulo yli 9 010,28 €/v (2026). Maksu ~24 % YEL-työtulosta.
- Vastuuvakuutus 1 M€: Erittäin suositeltava, yhden vahinkotapahtuman korvaus voi nousta 100 000–500 000 €:oon.
- Tapaturmavakuutus (yrittäjän vapaaehtoinen): Suositeltava, sairauspäivärahan korotus + työkyvyttömyyseläke.
- Työntekijöiden lakisääteinen tapaturmavakuutus: Pakollinen heti ensimmäisestä työntekijästä.
- Kalustovakuutus: Pakettiauto, työkalut, varkaussuoja työmaalla.
- Asennusvakuutus: Suuremmissa kohteissa pakollinen, kattaa työn aikaiset vahingot.
Aloituskustannukset: taulukko
Yhden hengen rakennusyrityksen ensimmäisen vuoden kustannukset toiminimellä, sis. pakettiauto ja perustyökalut:
| Erä | Kustannus | Toistuvuus |
|---|---|---|
| Y-tunnus (toiminimi) | 75 € | Kertaluonteinen |
| YEL-vakuutus (työtulo 25 000 €) | 500 €/kk | Kuukausittain |
| Vastuuvakuutus (1 M€) | 60–120 €/kk | Kuukausittain |
| Tapaturmavakuutus (yrittäjän vapaaehtoinen) | 15–30 €/kk | Kuukausittain |
| Pakettiauto (käytetty Mercedes Vito) | 18 000–28 000 € | Kertaluonteinen |
| Perustyökalut (sähkö-, käsi-, mittaus) | 4 500–8 500 € | Kertaluonteinen |
| Kirjanpito (Holvi/Procountor) | 40–60 €/kk | Kuukausittain |
| Pätevyyskoulutus S2 (sähkö) | 850–1 400 € | Kertaluonteinen |
| RALA-pätevyysmaksu | 290 €/v | Vuosittain |
| Vuoden 1 yhteenlasketut käynnistyskustannukset | ~32 000–50 000 € | Sis. kalusto |
Kustannukset alkuun voivat tuntua merkittäviltä, mutta verrattuna palkkatyöntekijän vuosiansioon (3 500 €/kk × 12,5 = 43 750 €/v brutto, ~30 000 €/v netto) yrittäjäpolun tuotto-odotus on 2–4 vuoden takaisinmaksuajalla erittäin houkutteleva.
Miten hankkia ensimmäiset asiakkaat
Suurin haaste rakennusyrittäjälle ensimmäisten 6 kk aikana on asiakaskunnan rakentaminen. Käytännössä toimivat kanavat:
- Aliurakointi olemassa olevien rakennusliikkeiden kanssa: Soita kymmeneen paikalliseen rakennusliikkeeseen, useimmilla on jatkuva tarve aliurakoijille. Liikevaihto 8 000–14 000 €/kk heti.
- RALA-pätevyys ja julkiset hankinnat: Hilma.fi-hankintailmoitukset, RALA-pätevyys avaa ovia 290 €/v hintaan.
- Suora markkinointi (omakotitalot, taloyhtiöt): Postilaatikkomarkkinointi 0,15 €/kpl, 3–5 % vastausprosentti realistinen.
- Google-mainonta: "LVI-asentaja Helsinki" -hakusanat 2,50–6 €/klik, mutta liidi-asiakaskonversio 8–15 %.
- Some (Instagram, TikTok): Ennen-jälkeen -kuvat ja työmaaprosessit kasvattavat orgaanista näkyvyyttä erityisesti remonttipuolella.
- Verkostot ja suositukset: Vuoden 2 ja eteenpäin suositusasiakkaiden osuus tyypillisesti 60–80 % uusista asiakkaista.
Yrittäjän tulot vs. palkkatyö rakennusalalla
Palkka- ja yrittäjyyspolun ansiovertailu rakennusalan ammattilaiselle:
| Tilanne | Tulot (€/kk) | Tyyppi | Huomiot |
|---|---|---|---|
| Rakennusalan ammattilainen (palkkasuhde) | 3 200–4 200 | Brutto | Vakaat tulot, lomakorvaukset |
| Rakennusyrittäjä, vuosi 1 | 2 500–4 500 | Nettoansio | Aliurakointi, paljon työtä |
| Rakennusyrittäjä, vuosi 3 | 5 000–9 000 | Nettoansio | Suorat asiakkaat, omat tiimit |
| Rakennusyrittäjä, vuosi 5+ | 8 000–18 000 | Nettoansio | Useita työmaita, alihankkijat |
Palkka-ansio on vakaa mutta rajoitettu noin 4 500 €/kk:n tasolle vastaavalle työnjohtajalle ilman ylityökorvauksia. Yrittäjän tulokatto on käytännössä rajaton, onnistunut 5–8 hengen rakennusliike tuottaa 250 000–500 000 €/v omistajalle. Vastapainona vastuu, kausivaihtelu ja käynnistyspääoman tarve.
Yleisimmät virheet rakennusyrityksen perustamisessa
1. YEL-työtulo asetetaan minimiin. 9 010,28 €/v alaraja antaa vain 350 €/kk eläkkeen ja matalan sairauspäivärahan. Realistinen taso on 25 000–35 000 €/v.
2. Vastuuvakuutus jätetään pois. Yhden vesivahingon korvaus voi olla 200 000 €. Ilman vakuutusta yrittäjä on henkilökohtaisesti vastuussa toiminimellä.
3. Aliurakointi alihinnalla. 35–45 €/h ei kata todellisia kustannuksia. Realistinen taso 65–85 €/h aliurakoinnissa.
4. Ei käytä ALV-velvollisuutta hyväkseen. Yli 20 000 €/v liikevaihdolla ALV on pakollinen, käytä se hyväksi vähentämällä kaikki ostojen ALV:t.
5. Pakettiauto ostetaan uutena. Käytetty 2018+ Mercedes Vito tai VW Transporter 18 000–28 000 €:lla on 90 % uuden hyödystä 50 % hinnalla.
6. Sopimuksia ei laadi kirjallisesti. Jokaisesta urakasta kirjallinen sopimus YSE 1998 -ehdoilla, minimoi riitojen riski.
- →
- →
- → RALA. Rakentamisen Laatu pätevyys · RALA ry
- →
- → YEL, yrittäjän eläkevakuutus 2026 · Eläketurvakeskus
- → Palkkarakennetilasto 2024, rakennusalan yrittäjät · Tilastokeskus
- → YSE 1998, rakennusurakan yleiset sopimusehdot · Rakennustieto
Usein kysytyt, rakennusyrityksen perustaminen
Paljonko maksaa rakennusyrityksen perustaminen 2026?
Toiminimen perustaminen maksaa 75 € (PRH), osakeyhtiön 380 €. Pakolliset luvat (S1/S2/S3 sähköalalla, vesi- ja viemärityön asiantuntija LVI:ssä) maksavat 350–1 800 €. Käytetyn pakettiauton ja perustyökalujen hankinta nostaa kokonaiskustannukset 25 000–50 000 €:n tasolle ensimmäisenä vuonna.
Mitä lupia rakennusalan yrittäjä tarvitsee Suomessa 2026?
Riippuu erikoisalasta. Sähköasennukset edellyttävät Tukesin myöntämän pätevyyden S1, S2 tai S3 osaamisalueen mukaan. LVI-asennukset edellyttävät kunnan rakennusvalvonnan hyväksymää vesi- ja viemärityön asiantuntijaa. Yleinen rakennustyö ei vaadi erityislupaa, mutta vastaavan työnjohtajan kelpoisuus (MRL 122 §) on tarpeen omakotitalo- ja kerrostalokohteissa.
Kannattaako toiminimi vai osakeyhtiö rakennusalalle?
Aloittavalle yrittäjälle toiminimi on edullisempi (75 € vs. 380 €) ja yksinkertaisempi. Kun liikevaihto ylittää 80 000 €/v ja palkattuja työntekijöitä tulee, osakeyhtiö on yleensä parempi rajoitetun vastuun ja verosuunnittelun (osinko vs. palkka) vuoksi. Konvertointi toiminimestä Oy:ksi onnistuu liiketoimintakaupalla — älä viivyttele jos kasvu on selkeä.
Mikä on RALA-pätevyys ja kannattaako sen hankkia?
RALA (Rakentamisen Laatu) -pätevyys on rakennusalan vapaaehtoinen sertifikaatti, joka osoittaa yrityksen taloudellisen ja teknisen kelpoisuuden. Maksu noin 290 €/v. Käytännössä julkiset hankinnat ja monet suuret rakennusliikkeet vaativat RALA-pätevyyden alihankkijoiltaan — siitä on selvä kilpailuetu noin 12–24 kk yrityksen perustamisen jälkeen.
Paljonko rakennusyrittäjä ansaitsee Suomessa?
Vuosi 1 nettoansio yleensä 2 500–4 500 €/kk (aliurakointi, asiakkaiden hankinta vie aikaa). Vuosi 3 onnistuneella yrityksellä 5 000–9 000 €/kk (suorat asiakkaat, omat tiimit). Vuosi 5+ ja kasvanut yritys 8 000–18 000 €/kk omistajan nettoansiona. Tilastokeskuksen mukaan rakennusalan yrittäjien mediaaniansio on 5 200 €/kk.
Disclaimer. Tämä artikkeli on yleistä tietoa rakennusyrityksen perustamisesta Suomessa 2026. Pakolliset luvat ja vakuutukset tulee tarkistaa erikoisalakohtaisesti Tukesilta, kunnan rakennusvalvonnasta ja vakuutusyhtiöiltä. Yksilölliset talouslaskelmat riippuvat sijainnista, asiakaskunnasta ja kustannustasosta. Konsultoi henkilökohtaisissa päätöksissä kirjanpitäjää tai Suomen Yrittäjien neuvontapalvelua.