Yrittäjäopas.
Rakennusmestari palkka 2026: taulukko ja yrittäjäpolku

Rakennusmestari palkka 2026: taulukko ja yrittäjäpolku

Päivitetty 19.4.2026 · ~7 min lukuaika · Kirjoittaja: Olli Junes
Sisällysluettelo

Rakennusmestarin keskipalkka Suomessa on 4 200–4 800 €/kk kokeneella tasolla (Tilastokeskuksen palkkarakennetilasto 2024, Talonrakennusalan toimihenkilöiden TES). Vastaavan työnjohtajan kelpoisuus, vaativat kohteet ja oma yritys nostavat ansiot 6 000–14 000 €:n kuukausitasolle. Tämä opas kokoaa TES-taulukot, kokemustasot, lisät ja realistisen polun palkansaajasta yrittäjäksi.

Rakennusmestarin palkka 2026: taulukko alueittain ja kokemuksen mukaan

Alla oleva taulukko perustuu Tilastokeskuksen kuukausipalkkojen mediaaneihin ammattiluokassa 3112 "Rakentamisen asiantuntijat" sekä Rakennusteollisuuden TES-palkkataulukoihin. Pohjasarake on minimitaso TES:n mukaan, mediaani on yleisin keskialue ja kärki kuvaa suuria pääkaupunkiseudun urakoita ja kokeneimpia vastaavia työnjohtajia.

KokemustasoTES-pohja (€/kk)Mediaani (€/kk)Kärki (€/kk)
Aloittava (0–2 v)3 1003 5003 800
Junior (2–5 v)3 6004 0504 400
Kokenut (5–10 v)4 2004 8005 300
Senior (10–15 v)4 9005 5006 200
Vastaava työnjohtaja (15+ v)5 6006 4007 500
Yrittäjä (oma yritys, 5+ v)5 0008 00014 000+

TES, lisät ja työaika

Rakennusmestarit kuuluvat Talonrakennusalan toimihenkilöiden työehtosopimukseen (Rakennusteollisuus RT ry vs. Rakennusliitto ry), joka on voimassa 31.5.2027 saakka. Sopimuksen mukaiset palkat tarkistetaan vuosittain, viimeisin korotus voimaan 1.5.2026 (yleiskorotus 2,1 %). Palkan päälle tulevat seuraavat lisät ja korvaukset:

LisäMääräPeruste
Vastaavan työnjohtajan lisä320–620 €/kkTES kohta 7 §
Olosuhdelisä (talvi, yötyö)0,80–2,40 €/hTES kohta 9 §
Matkakustannukset55 snt/kmVerohallinto 2026
Päiväraha (yli 6 h)20 €/pvVerohallinto 2026
Päiväraha (yli 10 h)46 €/pvVerohallinto 2026
Pekkaspäivät / lomakorvaus8,33 + 14 %Vuosilomalaki + TES

Säännöllinen työaika on 37,5 h/vko (TES kohta 5 §) tai 7,5 h/pv. Ylityökorotukset 50 % ja 100 % , ensimmäiset 8 h yli viikkotyöajan 50 %, sen yli 100 %. Kesäloma 30 päivää pitkään palvelleille (yli 14 v) ja lomarahaa lomakauden palkasta 50 %.

Palkka kokemuksen mukaan: mitä eroa palkkaryhmissä

TES jakaa toimihenkilöt neljään vaativuusryhmään (I–IV) tehtävien itsenäisyyden, vastuun ja osaamistason mukaan. Rakennusmestari aloittaa tyypillisesti II-ryhmästä (3 250 €/kk minimi 1.5.2026 alkaen) ja etenee III-ryhmään (3 850 €/kk) 3–5 vuoden kokemuksella ja IV-ryhmään (4 650 €/kk) vastaavan työnjohtajan tehtävissä.

  • Aloittava (0–2 v): Avustaa työmaainsinööriä tai vastaavaa työnjohtajaa, oppii työmaan käytännöt. Ryhmä I–II.
  • Junior (2–5 v): Itsenäinen työnjohto pienissä kohteissa, hallinnoi 5–15 hengen tiimiä. Ryhmä II–III.
  • Kokenut (5–10 v): Vastuussa keskisuurista hankkeista, koordinoi aliurakoitsijoita. Ryhmä III.
  • Senior (10–15 v): Vastaava työnjohtaja vaativissa kohteissa (kerrostalot, julkiset rakennukset). Ryhmä III–IV.
  • Yli 15 v: Projektipäällikkö tai työpäällikkö, useita yhtäaikaisia työmaita. Ryhmä IV + bonukset.

Yrittäjäpolku: rakennusmestarista omaksi pomoksi

Suuri osa kokeneista rakennusmestareista perustaa oman yrityksen ennen 40-vuotissyntymäpäivää. Syyt ovat yhdistelmä paremmasta ansiotasosta, autonomiasta ja eläkesäästön rakentamisesta. Polku on selkeä mutta vaatii pääomaa ja asiakaskontaktit ensimmäiseen 6 kuukauteen.

  1. Vaihe 1 (kuukaudet 1–6): Aliurakointi yhden tai kahden vakiintuneen rakennusliikkeen alla. Liikevaihto 6 000–12 000 €/kk, kannattavuus 35–50 %.
  2. Vaihe 2 (vuodet 1–3): Suora asiakastyö (omakotitalojen remontit, kerrostalo-osakkaat). Liikevaihto 12 000–25 000 €/kk, kannattavuus 25–35 %.
  3. Vaihe 3 (vuodet 3–7): Tiimi 3–8 henkeä, omat työnjohtajat. Liikevaihto 50 000–250 000 €/kk, omistajan tulot 10 000–30 000 €/kk.
  4. Vaihe 4 (yli 7 v): Pääurakat, KVR-urakointi, useita työmaita yhtaikaa. Yli 1 M€ liikevaihto/v, omistajan tulot 200 000+ €/v.

Esimerkkilaskelma: palkka vs. yrittäjä

Vertaillaan kahta 35-vuotiasta rakennusmestaria: Antti on palkkasuhteessa, Pekka aliurakoijana omalla toiminimellä. Molemmat tekevät 7,5 h päiviä, 220 työpäivää vuodessa.

  • Antti (palkka): Brutto 5 200 €/kk × 12,5 (lomarahat) = 65 000 €/v. Nettotulot noin 42 500 €/v.
  • Pekka (toiminimi): Tuntilaskutus 75 €/h × 1 650 h/v = 123 750 €/v liikevaihto. ALV 23 % palautuu hankinnoista, käytännössä netto-LV ~120 000 €. Kulut 28 000 €/v (auto, vakuutukset, työkalut, YEL 7 200 €). Nettoansio noin 92 000 €/v. Nettotulot verojen jälkeen noin 59 000 €/v.

Pekan etu noin 16 500 €/v. Vaihtokauppana hänellä ei ole työterveyshuoltoa, lomakorvauksia tai sairauspäivärahoja, ja kausivaihtelu (talvikausi rakennusalalla) on suurempi. Eläkesäästö on itsestä kiinni. YEL-työtulon valitseminen oikein on kriittistä.

Yleisimmät virheet palkkaneuvottelussa ja yrittäjyyteen siirtymisessä

1. Ei tunne TES:ää. Työnantaja saattaa tarjota palkkaa, joka on TES-minimin alle. Tarkista oma vaativuusryhmäsi ennen neuvottelua.

2. YEL-työtulo asetetaan minimiin. 9 010,28 €/v alaraja antaa minimaalisen eläkkeen ja sairauspäivärahan. Asetus realistiselle tasolle (esim. 35 000–45 000 €/v) tuo paremmat etuudet.

3. Vastuuvakuutus jätetään pois. Yrittäjän vastuuvakuutus (rakennusalalla 1–2 % liikevaihdosta) on pakollinen. Yhden vakuutuskorvauksen suuruusluokka rakennusalalla on helposti 50 000–500 000 €.

4. Tuntihinnoittelu liian alhaalta. 45–55 €/h ei kata todellisia kustannuksia (auto, vakuutukset, ei-laskutettava aika). Realistinen alaraja on 75–85 €/h aliurakoinnissa, 85–110 €/h suoramyynnissä.

Lähteet ja viralliset tiedot

Usein kysytyt, rakennusmestarin palkka

Paljonko rakennusmestari ansaitsee 2026 Suomessa?

Rakennusalan toimihenkilöiden TES:n mukaan rakennusmestarin mediaanipalkka on 4 200–4 800 €/kk kokeneella tasolla. Aloittelijat 3 100–3 500 €/kk, vastaavat työnjohtajat 5 600–7 500 €/kk. Tilastokeskuksen palkkarakennetilaston mukaan ammattiryhmän mediaani vuonna 2024 oli 4 350 €/kk — Etelä-Suomessa ja kasvukeskuksissa selvästi yli, syrjäseuduilla alle.

Mikä on TES-minimi rakennusmestarille 2026?

Talonrakennusalan toimihenkilöiden työehtosopimuksen palkkataulukon I-vaativuusryhmässä alkupalkka on noin 2 950 €/kk ja IV-ryhmässä yli 4 600 €/kk. Sopimuksen on neuvotellut Rakennusliitto ja Rakennusteollisuus RT, voimassa 31.5.2027 saakka.

Kannattaako rakennusmestarin perustaa oma yritys?

Kannattaa, jos haet yli 20 € tuntipalkkaa ja sinulla on asiakaskontaktit. Yhden hengen toiminimi tai pieni Oy voi tuottaa 5 000–14 000 €/kk yksin tai 2–3 hengen tiimillä, kunhan aliurakointia ja vastuita osaa hallita. Pääoman tarve on alhainen — pakettiauto, perustyökalut ja pakolliset vakuutukset (vastuu, työtapaturma, eläke).

Mitä lupia vastaava työnjohtaja tarvitsee?

Vastaavan työnjohtajan kelpoisuus määräytyy maankäyttö- ja rakennuslain (MRL) 122 §:n mukaan. Kunnan rakennusvalvonta hyväksyy työnjohtajan kohteittain. Rakennusmestarin AMK-tutkinto + 2 v työkokemusta riittää tavanomaisten rakennusten vastaavan työnjohtajan kelpoisuuteen.

Paljonko rakennusmestarin yrittäjän pitää laskuttaa kannattavasti?

Lähtökohta: nettopalkka 4 800 €/kk = brutto noin 7 200 € + sivukulut/YEL 1 800 € + yritystoiminnan kulut (auto, vakuutukset, työkalut) 1 200 €/kk = 10 200 €/kk laskutettavaa. 8 tunnin työpäivinä se on noin 65–80 €/h aliurakointityönä — kun lasketaan ei-laskutettava aika, asiakaskäynnit ja loma-ajat, käytännön tuntihinta on 75–95 €/h.

Disclaimer. Tämä artikkeli on yleistä tietoa rakennusmestarin palkkatasoista ja yrittäjyyteen siirtymisestä Suomessa 2026. Yksilölliset palkat vaihtelevat alueittain, työnantajittain ja kokemustasoittain. Yrittäjyyden talouslaskelmat ovat suuntaa antavia ja riippuvat asiakaskunnasta, hinnoittelusta ja kuluista. Konsultoi henkilökohtaisissa kysymyksissä kirjanpitäjää tai työehtosopimuksen tulkintaa Rakennusliittoa.